ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuIdentifikohu
Share | 
 

 ujvara me e madhe ne bot

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
goni
S.Moderator
S.Moderator


Numri i postimeve: 84
Registration date: 24/01/2009

MesazhTitulli: ujvara me e madhe ne bot   Thu Jan 29, 2009 9:17 am

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

ujvara me e madhe ne bot

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  :: -